İstanbul Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Daha önce arkasına sibirya çekirdeğini almış poyrazı hiç görmemişsin ne kadar belli :)

Ecmye göre 850de pazar-çarşamba arası -8-9 bandında bir sıcaklık var. Çarşamba sağlam soğuk giriyor. Rüzgar da çarşambaya kadar poyraz. 2m sıcaklıkları bu tarihler arası sıfırın üzerinde. Bana 1 ay önce yaşadığımız sistemi hatırlatıyor. Poyraz etkisiyle hava yumuşayarak bilhassa Anadolu güney sahiller için çarşambaya kadar sıkıntı oluşturabilir gibi. Artık havada kar değil yerde kar görmek istiyoruz güney sahiller olarak.

• Resmi Gönderi

CAN abi Arnavutköy için özel birkaç kelime yaz lütfen. Bu arada ecm bende inşallah akşam Sinan

Akşam sende bende nasıl çıkar onun için mutlaka bir şey yazarım başlamadan önce

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Merhabalar iyi günler değerli hocalarım. Forumda neden bi veri üzerinde hep bambaşka yorumlar görüyorum. Yani artık dayanamadım yazmak zorunda kaldım. Benim işim bu değil ve anlamam ama bi veri üzerinde bu kadar farklı görüş olması bilimsellikten tamamen uzak değil mi? Bana insanlar doğaçlama yorum yapıyor geliyor. Hava durumunu takip etmek forumunuzu takip ediyorum ama kafam tamamen allak bullak oluyor. Biri diyor 3-5 cm anca yağar diğeri sulu kar başka biri de kara gömüleceğiz yazıyor. Bu kdar yorum farkı olmasının sebebi ne???

• Pazar günü düşecek karın %65lik bölümü güney kıyıları için sulusepken şeklinde olacak pazar günü markete çıkma saatleri içerisinde 150 rakım üstüne giderseniz efsanenin tadını çıkarırsınız Ecm ye göre çarşambaya kadar işler karışık dek konusuna gelirsek Kırklareli hattı çok şanslı poyraz İstanbul adına sıcaklıkları gündüz güney kıyılarında 1.5 derecenin altına malesef düşürmüyor. Duygusal bakmadan gördüklerim bu fakat duygusal olmak gerekirse Ecm nin yarın sabah çıktısında 250 km kadar kaydırdığı siklonun yerini 200 km kadar güneye tekrar çekmesini temenni ediyorum o zaman sahil yüksek farkı kalmaz. Poyrazla gelen sistemlerde malesef sıcaklık sorunu büyük problem ama Ecm yüz güldürecek buna inanıyorum. Gfs'yi 24 saatten sonra dikkate dahi almıyorum günlük tahmin için kullanılabilir bir model artık çünkü

• Pazar günü düşecek karın %65lik bölümü güney kıyıları için sulusepken şeklinde olacak pazar günü markete çıkma saatleri içerisinde 150 rakım üstüne giderseniz efsanenin tadını çıkarırsınız Ecm ye göre çarşambaya kadar işler karışık dek konusuna gelirsek Kırklareli hattı çok şanslı poyraz İstanbul adına sıcaklıkları gündüz güney kıyılarında 1.5 derecenin altına malesef düşürmüyor. Duygusal bakmadan gördüklerim bu fakat duygusal olmak gerekirse Ecm nin yarın sabah çıktısında 250 km kadar kaydırdığı siklonun yerini 200 km kadar güneye tekrar çekmesini temenni ediyorum o zaman sahil yüksek farkı kalmaz. Poyrazla gelen sistemlerde malesef sıcaklık sorunu büyük problem ama Ecm yüz güldürecek buna inanıyorum. Gfs'yi 24 saatten sonra dikkate dahi almıyorum günlük tahmin için kullanılabilir bir model artık çünkü

Dostum 10 gün önce yazlıkları çıkarttırıyoken bu sistemi gfs görüyodu önce bunu hatırlatıyım.. Pazar günü için aynı şeyi düşünmüyorum karadenize oturmuş -20'lik çekirdek herkes görmezden geliyo poyraz karadenizden bu sefer sıcak hava getirmicek. Yer seviyesinin gösterilenden 2 3 derece daha düşük olacağını düşünüyorum.

• Bu sistem öncesi hava sıcaklıkları aşırı yükseldi maalesef. Aslında mevsim normallerinin biraz üzeri olsaydı sıcaklıklar sıcaklık daha ilk dalgada 0 ve altına iner ve yağış hızla kara dönüşürdü. Ancak böyle olmadı. Lodos manyağına döndük ve yer yer 19 dereceleri gördük adeta nisan ortası havasını yaşadık uzun süre. Haliyle sıcaklıkların tekrar önce normallere sonra da giderek altına inmesi biraz zaman alacaktır. Bizler sürekli sadece sisteme odaklanıyoruz. Oysa sistem öncesindeki hava sıcaklıkları deniz suyu sıcaklıkları gibi faktörleri hesaba katmak elzemdir. Dolayısıyla sistem umarım modellerin gösterdiği şekilde 3 atak şeklinde olur. Çünkü sadece 13-15 arası tek bir dalgalı sistem olsaydı ocak ortası sistemini bile mumla arar hale gelebilirdik derim. Bu sistem kanaatimce biraz da sabırlı olmayı gerektiren bir sistemdir. Zira önce subpolar atak ama ardına termik kökenli soğuk takarak gelebilecek bir sistem olduğundan soğuma kademeli şekilde artacak gibi görünüyor. Sistemin 16-20 şubat arası potansiyeli çok önemlidir. Ne yapacaksa işte o zaman aralığında yapacaktır özellikle de kar potansiyeli açısından.

• 15 KG yağış kar olarak tahmini kaç cm e karşılık gelebilir arkadaşlar bilen var mı?.

Saf kar olmamasının ihtimali bile yok. Kıyılardaki örtü biraz kalitesiz olur sadece

• Resmi Gönderi

Merhabalar iyi günler değerli hocalarım. Forumda neden bi veri üzerinde hep bambaşka yorumlar görüyorum. Yani artık dayanamadım yazmak zorunda kaldım. Benim işim bu değil ve anlamam ama bi veri üzerinde bu kadar farklı görüş olması bilimsellikten tamamen uzak değil mi? Bana insanlar doğaçlama yorum yapıyor geliyor. Hava durumunu takip etmek forumunuzu takip ediyorum ama kafam tamamen allak bullak oluyor. Biri diyor 3-5 cm anca yağar diğeri sulu kar başka biri de kara gömüleceğiz yazıyor. Bu kdar yorum farkı olmasının sebebi ne???

Hocam asıl yorum farkı olmasaydı tamamen bilimsellikten uzak olurdu. Atmosfer kaotik bir ortamdır ve meteoroloji tahmine dayalı bir bilimdir bu sebepten ötürü bir sürü model farklı çıktılar sunarken bir sürü yorumcunun da farklı yorumlar yapması gayet doğal değil mi? Siz siz olun sadece bir yoruma bağlı kalmadan her yorumu inceleyip daha sonra sağlamasını yaparak en doğru yorumlayanları takip edin ?

• Saf kar olmamasının ihtimali bile yok. Kıyılardaki örtü biraz kalitesiz olur sadece

Hocam ihtimali bile yok derken çok kesin konuşmuyor musunuz zaman zaman hava 2 dereceleri bile görücek hatta kadıkoy civarında ben havanın moda sahil gibi yerlerde poyrazla beraber 2.8 dereceleri aşabileceğini düşünüyorum özellikle sabah 9 ile öğlen 14.00 arası.Bu sulusepken ihtimalini arttıracak gibime geliyor yine de tahmininizde umarım yanılmazsınız.

• Her kafadan ses çıkar genelde ama üstadlari dinlemek lazım, ana fikir bellidir detaylarda farklar çıkar. Çok fazla kişiyi takip ediyorum, sistem herkesi tatmin edicek artık buna eminim. 30 olur 40 olur +50 olur buna bakıcaz:)Anadolu yakası yüksekleri olarak:)