Marmara Bölgesi Yorum Konusu { Sorumlusu Estimator }

• Bugün 15 Nisan ve ağaçlar henüz yeni yeni çiçek açıyor. Kış sezonu ilginç ve son yıllarda pek görmediğimiz tarzda ters köşe yaptı. Aralık tamamen boş geçti. Ocak ve Şubat aylarındaki kaliteli karlı sistemleri çıkardığımızda kışın özellikle yağmur açısından iyi geçmedi. Kışın ikinci yarısı daha iyi olmakla beraber yine de çok iyi değildi. Ama kar açısından iyi olarak görüyorum. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında etkili lodosla hava sıcaklıkları ekstrem değerlere ulaştı belli bir dönem ve o süreçlerde çiftçi ciddi endişe yaşadı ağaçlar erken uyanacak diye. Şubat sonunu bulur mu ağaçların uyanması diye düşünürken kış öyle bir ters köşe yaptı ki Nisanın ortasına gelmiş olmamıza rağmen ağaçlar yeni yeni çiçeklenmeye başlıyor. Özellikle Mart ayı Aralık ayının yapması gereken ama yapmadıklarını yaptı. Yani Mart Aralık gibi geçti. Bir anlamda iyi de oldu çünkü baraj ve doğal su kaynakları açısından çok çok iyi oldu. Nisan da keza benzer şekilde başladı ve devam etti. Değişik bir kış sezonu yaşamış olduk. Ekstrem olayları da yaşadığımız sağ gösterip sol vuran ilkbaharın neredeyse ilk yarısını kapsayacak şekilde genişleyen bir kış sürecine tanıklık ettik. Şimdi ise artık ilkbahar sürecinin başlaması herkes için ve doğal denge açısından daha iyi olacaktır. Bu saatten sonra havaların ısınması ve sonrasında da oraj aktivitelerini takip etmek yeni heyecanımız olacaktır. Şahsen ben orajı kar takip etmek kadar seviyorum ve heyecanlanıyorum. Açıkçası ben gökgürültüsü sesini çok özledim. :fırtına: Umarım ilkbaharın ikinci yarısı ve yaz döneminde de bu tarz aksiyonları sıkça görürüz. Çünkü yazın diğer türlü hep rutin havalar olunca bir noktadan sonra sıkıyor. Aksiyon arıyor insan. :D Düşüncelerimi ifade edip aynı zamanda bir durum değerlendirmesi yapmak istedim naçizane. Sevgiler herkese...

• Ömer şu oraj sistemiyle ilgili detaylı bilgi verebilir misin kesinleşince

• Oraj anlarında elimde telefon video çekicem paylaşıcam

• Kararsızlık -1 civarında gözüküyor ama modellerdeki bu verilen değerler yeni güncellemelerle birden yok olabiliyor

:kralice::karyagisli::kar: 2022 EFSANESİ :kar::karyagisli::kralice:

• Kararsızlık -1 civarında gözüküyor ama modellerdeki bu verilen değerler yeni güncellemelerle birden yok olabiliyor

Yani en fazla hangi renkte kutle goruruz?

• Önceki gökgürültülü sistemdede -1'di benzer olur gibi görünüyor eğer böyle gelirse

Turuncu civarı olur gibi

:kralice::karyagisli::kar: 2022 EFSANESİ :kar::karyagisli::kralice:

• pasted-from-clipboard.png
    19 Nisan'a kadar toplam yağış haritası yağışlar genellikle hafif şiddette.
    18 Nisan'da Sakarya'da ve Bursa'da yerel olarak şimşek ve gökgürültüsü olabilir ama çok etkili değil.
    19-20 Nisan bölgemiz için oraj açısından hareketli görünüyor detayları 1-2 güne yazarım.
    (Bunlar değişebilir herhangi bir değişiklik olursa bilgilendireceğim.)