ECMWF — GFS MODEL PAYLAŞIMI

• Resmi Gönderi

Yeter artık buramıza geldi yaa! 😅

o.O

Adalet isteme he

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

Evet. Beklentimin üstünde çıktılar görüyorum ama. Potansiyeli kimse yokken takip ettim🫡

bende kimin bunu ne zaman farkedecegini takip ettim. dogru tahmin ettin bu ihtimal son hafta gelisti. yuksek korelasyonlu bir sistem bu ama gecmis senelerde 1-2 kere sahit oldum bu duruma 6-7 kez olustu. 2 sini sistem olarak aldik. ve herkez o ayi kapatmisti. gelir gelmez ama herseyin cikti ve sinotip olmadigini deneyimlerinde onemli oldugunu bu ciktida anliyoruz.

• Resmi Gönderi

Benim GFS ile işim yok üstad ben 9 gün varken harika sistemi 3 5 gün kala nerdeyse sistemciğe çeken modellere güvenmiyorum bu sene zaten hiç güvenmiyorum. Ucundan kaçanlar mı dersin 850 hpa varken 500 hpası kaçan mı dersin dersin de dersin

20240113_233244.jpg

• Şöyle ki! Sen sistem var diyorsun en azından olasılık yüksek diyorsun. Bir diğer tahminci ocak ayını kapattık diyor. Bir diğeri şubat diyor. Şimdi 2 tahminci sistem yok diyorsa, sistem var diyen tahminci otomatikman ilgi görmüyor. Aynı verilere bakıp ayrı tahminler bizlerde kafa karışıklığı yaratıyor. Biriniz ecmwf, biriniz, gfs, biriniz gem modeli gibi oluyorsunuz. 😬

IMG_20240113_233240.jpg

Ben verilere göre konuşurum. Şimdi güncel verilere baktığımızda bariz değişik senaryolar olmadan stabil bir şekilde pozitife meyil ettiğini görüyoruz. Nao yu biliyoruz bize hafif pozitif yarıyor aşırı zarar. Şuan baktığımızda tam istediğimiz gibi tam da sistem gel bana tabiri ile ilerliyor.

ao bakalım ne durumda.?

IMG_20240113_233154.jpg

Ao da direk ivme kazanarak pozitife çıkıyor.burda +3+4 kadar değişik senaryolar var olsada ortlama +2 gibi düşüneceğiz. Tekrar ay sonu gibi 25-26 civarı negatife meyil ettiğini gözlemliyoruz. Buda bize 2 bir sistemin geleceğine işaret ediyor.

Özet olarak 20 Ocak sistem inişi gayet mantıklı. Ekstra olarak 2 bir sistem var oda hemen peşine devam edecek gibi.

Ay sonuna kadar 2 sistem görme şansımız %95 şuan. Sadece şansımız yanımızda olur güzel soğukları yakalarsak Ocak 2 yarı bizi mest eder

Şubat icin bir kaç gözlemim var. Onu inşallah 20 ocakta sistemi yaşarken anlatırım.

Herkese iyi geceler

LÜTFEN OKUYUNUZ.!!!!

• Winter hocam ısrarla bu tarihleri söylemişti önceden ins denk duser

• Üzülüyorum buraya bilgiler yazıp sizlerin daha iyi anlaması için..Ne Yazık ki kimse okumamış kimse görmemiş.. 18-25 arası tahmini tam 1 ay öncesinden var ve bunu 2 hafta önce 20-21 tarihlerine çektim :/

Abi ben kendi özelimde konuşayım. Yorumlarının hepsini özenle ve dikkatle okurum takip ederim, sadece son yediğimiz kazıktan sonra her model 1 hafta önceden mutabık bile olsa daha temkinli yaklaşıyorum belkide inanmak istemiyorum. Yorumların ben ve bizler için çok değerli ❤️

Tothenamadı

• LÜTFEN OKUYUNUZ.!!!!

Eline sağlık winter hocam. Lakin seninle ihtilafa düştüğümüz nokta şurası ;

Her ne kadar kuzey atlantik salınımı hafif pozitif senaryolar verse de , yani bir omega bloğu beklemek yanlış olmasa da , ülkemizin kıyı illerinde kar yapabilecek bir potansiyel taşıyan sistem göremiyorum. Hatam var ise düzeltin. Stratosferik vorteksin yapısını bozacak bir fenomen , kuzeyimizdeki soğuklardan kopabilecek kadar zayıf bir kutbi siklon da yok.

Yani bir sistem olabilir fakat Ecmwf ve senaryolarının verdiği gibi kuvvetli soğuklar mümkün olur mu bunu kestiremedim. Vade yaklaştıkça elbet daha detaylı inceleriz. Ecmwf senaryoları bile her ne kadar ortalaması sisteme evet dese de bazıları çok farklı.