ECMWF — GFS MODEL PAYLAŞIMI

• Ne olursa olsun valla ana fikir çok tatlı işin sonunda aksiyonun devam etmesi güzel Şubat ayında

:kralice:

• Şu görüntüde imkansız egede ab patlaması italyadan anca doğularsa ve derinleşirse olur

Fark etmez italya riski yok zaten. Yuksek fena oturdu oraya

• simdi turkiyede tur atacak o soğuk

• Gece güncellemesinin şu saat dilimine kadar olan sinoptik görüntülerine bir yorum yapmak istiyorum. Dikkatimi çeken bir durum var çünkü.

Geçtiğimiz hafta Ecmwf' nin ısrarla güzel sistem verip, Gfs' nin ısrarla her güncellemesinde diğer 29 senaryoyu hiçe sayan sıcak çıktıyı ( ana çıktı) model görünümü olarak vermesi ve sonunda -10 -12' ye düşen hiç bir senaryo gelmediği gibi, Gfs' nin gösterdiği gibi gelen ve Ecmwf' ninde sonunda pes ettiği - 5, -6 ' nın bile zor girdiği basit bir sistem yaşamıştık, model takibi yapan herkes hatırlamıştır sanırım.

Bugün ise sırasıyla öğle, akşam ve gece güncellemesinde ana çıktıyı en soğuk senaryo (sadece bir kaç senaryo katılıyor) olarak seçen ve 1 hafta sonra ülkemiz enlemlerine soğuk hava getiren bir Gfs ile karşı karşıyayız. Akşam Ecmwf diyagramına baktığımda Gfs ana çıktıya destek gelmiş. Bu sene performans bakımından en iyi model olarak gördüğüm Gfs' nin bu hareketi heyecan yaratır diye düşünüyorum.

Not: Olası muhtemel sistemin soğuğu iyi gözüküyor. Tabi bazı detaylar için erken ama bir gözümüz Atlantik' te oluşan ab alanları, İzlanda ve İtalya' daki tepki ab alanlarında olacak. Atlantik' teki ab alanları derinleşmez ise Azor' un daha kuzeyli yükselişi ve İtalya' da oluşma ihtimali olan Ab alanıyla ( konumu önemli) bu olası sistemin, tüm senenin karsızlığını unutturma potansiyeli de hayli yüksek. Tabi bu detaylar için erken ama, model ısrar ederse bir gözümüzde Atlantik, Azor ve İtalya üçgeninde olacak. Bakalım ısrar sonraki güncellemelerde de devam edecek mi ?

• 222-228 arası model de basınç hatası yoksa benim için problem yok alırım bu sistemi uykuma bakarım kar yapar her türlü.Hadi iyi geceler