Mart Kapıdan Baktırır

• Yaklaşık 1 haftadır modeller çok çılgın senaryolar oluşturuyor. Bu durum da karseverler arasında "87 mart ? " "Mini 4 mart sistemi" " İtalya tehlikesi" gibi radikal belirsizliğe ve uçsuz tartışmalara sürüklüyor. Ecmwf modelini ve verilerini inceleme fırsatım oldu ve hazır vakit ayırmışken bir de yazı oluşturayım dedim.

Özetle ; İngiltere'nin batı kıyısında ki alçak basınç , Gfs modeline göre (ortalama) biraz daha batılı.. yani beklediğimiz sistem için biraz İtalya riski oluşturuyor. Fakat ECMWF modeli , 4 gündür bu alçak basıncı daha doğulu vererek iskandinava uzanan azor yükseğinin belini büküyor. Bu sebeple italya riski minimalize olup , Türkiye'nın kuzeybatısı (Favori bölge) uzun süreli bir soğuk kapanına giriyor. (Henüz gün belli değil fakat Ecmwf öngörüsüne göre +3 +4 gün diyebiliriz). Yine gücü hakkında yorum yapmak doğru olmaz fakat güncel veriler İSTANBUL'da dahi tutucu kar olabilme olasılığını bi hayli arttırıyor. Mezo ölçeği , yıldırım , Cm hesabı, hangi ilde hangi bölgede ne olur/ne kadar olur sorularını cevaplamak imkansız bu vadeden. Lütfen bu soruları şimdiden bana sormayınız. Zamanı gelince bilgilendirme yapacağım.

Yazıyı uzatmamak adına bilimsel detaya girmiyorum. İstek olursa bu başlıktan uzun uzadıya yazarız.

• Sarp hocam bu sene biz siklon harici çok şanssızdık, Balıkesir'in kuzeyi olarak gönen bandırma hattı ni dek ler teğet geçiyor , Susurluk ve Karacabey taraflari çok şanslı konumda oluyor , Hocam bu sistem de bari bizim şanslı konumda olma şansımız var mı ? Rüzgar yönleri bizi şanslı kılıyor mu ? Teşekkürler şimdiden

• Sarp hocam bu sene biz siklon harici çok şanssızdık, Balıkesir'in kuzeyi olarak gönen bandırma hattı ni dek ler teğet geçiyor , Susurluk ve Karacabey taraflari çok şanslı konumda oluyor , Hocam bu sistem de bari bizim şanslı konumda olma şansımız var mı ? Rüzgar yönleri bizi şanslı kılıyor mu ? Teşekkürler şimdiden

Bi +10cm iniz var gibi. Fazlası da olabilir

• 12 Mart'ın ilk saatlerinde İstanbul'da ölçülecek tahmini kar kalınlıkları ;

Anadolu y. Kuzey kıyılar: 10-15cm

Anadolu y. Kuzey ve karasal kesimler: 15-25cm

Anadolu y. güney ve yüksek kesimler: 13-20cm

Anadolu y. güney kıyılar: 5-8cm

Avrupa y. kuzey kıyılar: 15-25cm

Avrupa y. kuzey ve iç kesimler: 25-35cm

Avrupa y. güney ve yüksek kesimer: 15-20cm

Avrupa y. güney kıyılar: 5-10cm

Henüz rotası belli olmayan bir mezo siklon mevcut. 12 marttan sonraki periyotta ise bu siklonun vurduğu konumlarda kar kalınlıkları kat be kat fazlasına çıkabilir sahillerde özellikle..

Not : Kalınlıklarda +/- 5 10cm sapma payı vardır.

• Eline sağlık Allah Fazlasını ama hayırlısını nasip etsin inşallah

...